Rekor bedelsiz başvurusu SPK’ya yapıldı şimdi ne olacak?

aselsan

Borsa İstanbul’un dev şirketlerinden olan ASELSAN tarafından 2 milyar 280 milyonluk kar payından bedelsiz sermaye artırım başvurusu SPK’ya yapıldı. Şimdi ne olacak?

Rekor bedelsiz başvurusu SPK’ya yapıldı şimdi ne olacak? Yatırımcılarda heycanlı bekşeyiş başladı. Detaylar…

ASELSAN yönetim kurulu tarafından geçtiğimiz ay alınan kar payından bedelsiz pay dağıtma kararı SPK’ya yapıldı. Yatırımcıları heycanlandıran gelişmenin detaylaı haberimizde…

Şirketimiz, kâr dağıtımı kapsamında tamamı geçmiş yıl kârlarından karşılanmak üzere, sermayenin 2.280.000.000 TL’den 4.560.000.000 TL’ye çıkarılması ve Şirketimiz esas sözleşmesinin 6. maddesinin tadil edilmesi hususunda Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapmıştır.

Borsada Bedelsiz Sermaye Artırımı Neden Yapılır?

Sermayenin yükseltilmesi sırasında şirket varlıklarına nakit giriş ve çıkışı yapılmaması “Bedelsiz sermaye artırımı neden yapılır?” sorusunu akıllara getirir. Bu soru iki şekilde cevaplanır. İlki; şirketlerin ödenmiş sermayesinin ekonomik koşullar karşısında reel bir erime yaşamasıdır. Yıllara bağlı olarak değişen enflasyon, şirket sermayesinin belirli bir süre sonra düşük görünmesine neden olur. Şirketler, değer düşüklüğü yaşamamak için bedelsiz sermaye artırımı yapar.

Bedelsiz sermaye artırımının ikinci nedeni ise şirketin daha fazla hisseye bölünmesinin piyasalar tarafından olumlu karşılanmasıdır. Bir şirketin hisse fiyatının belirli bir seviyenin üzerine çıkması alış ve satış işlemlerinin yavaşlamasına neden olur. Bedelsiz sermaye artırımı ile hisselerin bölünmesi, senetlerin likiditesine katkı sağlar. 

Bedelsiz Sermaye Artırımının Avantajları Nelerdir?

“Bedelsiz sermaye artırımı avantajlı mı?” sorusu hem şirketler hem de yatırımcılar tarafından merak edilir. Bu sorunun cevabı şirketin finansal kaynaklarına göre değişiklik gösterir. Bu işlem sonucunda şirket ortaklarına karşılıksız bir şekilde hisse devri yapılır. Hisse devri şirketin esas sermayesini değiştirmediği gibi piyasadaki konumunu da etkilemez. Hisse senetlerinin değerini değiştirmek için likiditeyi yükseltme yolu tercih edilir. 

Pek çok kişi tarafından araştırılan “Bedelsiz sermaye artırımı iyi midir?” sorusu ise enflasyondan ve değer kaybından korunmak için faydalıdır şeklinde cevaplanabilir. Ayrıca bedelsiz sermaye artırımına giden şirketler, vergi noktasında da çeşitli avantajlara sahip olur. Bu şirketler daha düşük oranlı vergi öder. 

Rekor bedelsiz başvurusu SPK’ya yapıldı şimdi ne olacak Rekor bedelsiz başvurusu SPK’ya yapıldı şimdi ne olacak Rekor bedelsiz başvurusu SPK’ya yapıldı şimdi ne olacak

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız.

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz

Exit mobile version