USD32,83
EURO35,24
JPY0,208800
RUB0,371200
GBP41,72
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.446,95
BTC66.835,63
  1. Haberler
  2. Şirket Haberleri
  3. 2 hisseye tedbir 30 günlük yasak geldi DİKKAT!

2 hisseye tedbir 30 günlük yasak geldi DİKKAT!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da halka açık şekilde işlem gören bu 2 hisseye tedbir geldi. 30 gün boyunca kredili işlem ve açığa satış yasağı gelen bu hisseler hangileri?

2 hisseye tedbir 30 günlük yasak geldi Bu hisse sahipleri dikkat yarından itibaren hisselerde tedbir başlıyor.

İlgili Şirketler[AZTEK, TEKTU]

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AZTEK.E ve TEKTU.E payları 26/07/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/08/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK’nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Açığa satış ve kredili işlem yasağı nedir?

Borsa da açığa satış ve kredili işlem yasağı, finansal piyasalarda belirli varlıkların belirli bir süre boyunca açığa satış ve kredili işlem yapılmasını yasaklayan düzenlemelerdir. Bu yasaklar, piyasadaki belirli durumları düzeltmek, spekülatif hareketleri sınırlamak veya piyasa istikrarını korumak amacıyla getirilir.

  1. Açığa Satış Yasağı: Açığa satış, bir varlığın fiyatının düşeceği beklentisiyle sahip olunmadan önce satılması işlemidir. Yatırımcı, ödünç aldığı varlığı piyasa fiyatının yükseleceği ve daha sonra daha düşük bir fiyattan geri alacağı düşüncesiyle satar. Bu işlemde, yatırımcı ödünç aldığı varlığı geri vermekle yükümlüdür. Açığa satış işlemi, piyasadaki düşüşleri artırabilir ve piyasayı dalgalı hale getirebilir.
  2. Kredili İşlem Yasağı: Kredili işlem, yatırımcıların sahip olmadıkları varlıkları satın almak için borç alabildiği bir işlem türüdür. Bu şekilde, yatırımcı daha fazla varlık kontrol edebilir ancak riski artırır. Kredili işlem yasakları, aşırı spekülasyonu önlemek, yatırımcıların aşırı risk almasını engellemek ve piyasa istikrarını korumak için uygulanır.

Bu tür yasaklar, finansal otoriteler tarafından belirli koşullar altında geçici olarak veya sürekli olarak uygulanabilir. Özellikle piyasadaki aşırı dalgalanmalar veya riskli durumlarda açığa satış ve kredili işlem yasakları yaygın olarak görülebilir. Ancak, her ülkenin finansal düzenlemeleri farklılık gösterebilir ve bu yasakların uygulanma şekli değişebilir. Bu nedenle, yatırımcıların yatırım yapmayı düşündükleri piyasalardaki güncel düzenlemelere dikkat etmeleri önemlidir.

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz 

2 hisseye tedbir 2 hisseye tedbir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Borsa Vakti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!