3 şirketin fiili dolaşımdaki pay oranı değişti!

Adsiz-tasarim

Borsa İstanbul’da halka açık bir şekilde işlem gören bu 3 şirketin fiili dolaşımdaki pay oranları değişti. Yatırımcılar dikkat!

3 şirketin fiili dolaşımdaki pay oranı değişti. Hangi şirketler? Yeni pay oranları nasıl oldu?

Endekslerde Kullanılan Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı Değişiklikleri

İlgili Şirketler[PCILT, VANGD, VKFYO]
Pay AdıFDPO (%)Geçerlilik Tarihi
PC ILETISIM MEDYA3214/06/2023
VANET GIDA8114/06/2023
VAKIF YAT. ORT.3714/06/2023

Borsa içerisinde işlem gören firma veya şirketlerin gerek anlık likit ve yine gerekse dolaşım içerisindeki paylarının günlük olarak satım ve alım amacıyla piyasa içerisinde yapılan işlemlerdeki paya fiili dolaşımdaki pay deniliyor.

Bunu bazı kesimler halka açıklık oranı diye ifade ediyor olsa da aslında aynı anlama gelmiyor. Özellikle teorik açıdan değerlendirildiğinde çok bariz farklılıklar mevcuttur.

2010 yılından önce borsa içerisinde halka açık şirketlerle ilgili olarak yaşanan bazı haksızlıklar Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) bu konuda bazı düzenlemelere gitmesine neden oldu. Malum olduğu üzere piyasayı bilmeyen kişilerin bu tarz durumlarda yaşayabileceği olası mağduriyetlerin önüne geçebilmek adına SPK ciddi çalışmalar yürütüyor.

Hissenin Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı Neden Önemlidir?

Konuyu daha somut anlatmak ve tüm okurlarca daha net anlaşılabilmesi amacıyla bazı örnekler üzerinden anlatım yapalım. Şimdi Beyaz isimli 100 milyon TL sermayeye sahip olan bir şirket olduğunu varsayalım.

Bu şirket borsaya girmek yani artık halka açılmak istiyor. Halka açılabilmenin üç yolu vardır;

  1. Mevcut payların satışını yapmak suretiyle halka arz
  2. Sermaye artırmaya gitmek suretiyle halka arz
  3. Yine her iki yönteminde kullanılması suretiyle halka arz

Şimdi Beyaz isimli şirket sermaye artırım metodunu tercih ederek halka açılmaya karar vermiş olsun. Bu durumda şirket ilk olarak ne kadar bir miktarda sermaye artırımı yapacağını kendi içerisinde belirlemelidir. Bunu belirledikten sonra şirket esas sözleşmesi düzenlenir.

Mevcut olan sermayesi 100 milyon TL olarak belirtilmişti. Artırım içinde 30 milyon TL daha yani yüzde 30 seviyesinde bir miktar yapılmış olsun.

Bu durumda Beyaz şirketi bir aracı kurumla anlaşma yapmalıdır. Bu anlaşma kapsamında bazı incelemeler yapılır. Bu incelemeler arasında gelir ve gider tablosu, geçmiş dönem bilanço ve şirket değerleme yöntemleri bulunur.

Akabinde izahname hazırlanması gerekir. Tüm bu gerekli olan prosedürler yerine getirildikten sonra şirket artık halka açılmak yani borsaya girmek için SPK’ya başvurur. Başvurusunun uygun görülmesi halinde halka arz edilmiş olur.

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayınız.

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz

3 şirketin fiili dolaşımdaki pay oranı değişti 3 şirketin fiili dolaşımdaki pay oranı değişti 3 şirketin fiili dolaşımdaki pay oranı değişti

Exit mobile version