USD33,06
EURO36,17
JPY0,212400
RUB0,375400
GBP43,00
EURO/USD1,09
BIST11.216,47
GR. ALTIN2.619,68
BTC64.328,24
  1. Haberler
  2. Şirket Haberleri
  3. Borsa kulisleri bu haberle çalkalandı 3 şirketten peş peşe KAP geldi!

Borsa kulisleri bu haberle çalkalandı 3 şirketten peş peşe KAP geldi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa kulisleri son dönemin en büyük sansasyon haberlerinden biri ile çalkalandı. Halka açık 3 şirketi yakından ilgilendiren ve halka arz aşamasındaki bir şirketinde içinde olduğu iddialara karşılık şirketlerden son dakika KAP açıklaması geldi.

Borsa kulisleri yangın yeri 3 dev şirketin adının karıştığı ve birçok şirketi yakından ilgilendiren gelişmeler sonrası KAP geldi.

Borsa çevrelerinde adı kulis haberleri ile anılan bir haber sitesinde geçen ifadelerde halka açık şirketler olan NATEN, ESEN ve MAREN ve Investco Holding PAMEL ve Verusa Holdingin adının geçtiği birçok şirkete ilişkin iddialar sonrası şirketlerden peşpeşe açıklamalar geldi.

Özetle arka kapı işlemleri ile birçok şirketin içinin boşaltıldığı ve birçok şirketinde farklı bağlantılar ile halka arz edildiği ve bağlı ortaklık işlemlerinin aynı kişi yada gruplara ait olduğu haberi gündeme bomba gibi düştü.

Enda ile ilgili iddialar ise yenilir yutulur cinsten değil

Bu arada Enda Enerji, Verusa Grubu’nun yumuşak karnı olarak biliniyor. Enda Enerji İzmir merkezli KİPA benzeri çok ortaklı bir şirket. Verusa ise yıllar önce küçük küçük yatırımlarla topladığı hisseleri önce halka arz etmek istedi. Olmadı. Sonra alengirli işlemlerle yatırımcı sayısı 500’ün üzerine çıkarıldı ve halka açıklık statüsü kazandırılmak istendi. SPK bu tuzağa düşmedi.

Daha sonra şirketin kurucu ortaklarından imtiyazlı paylardan vazgeçilmesi için baskı yapıldı. Olmadı. Son çare olarak da halka açık şirkete satarak şirketin kasasındaki para başka bir şirkete transfer edildi. Bu operasyonla Verusa Grubu bir kamburdan kurtuldu ama binlerce küçük ortağı olan Margün Enerji’nin adeta içi boşaltıldı. İlk çeyrekte 123 milyon ciro 67 milyon lira esas faaliyet karı yazmış bir şirket Margün Enerji. Şirketin kaynaklarıyla hisse senedi al, sonra o hisseleri uzaya götür, yeniden değerleme yap yüksek kar göster ve altın vuruş için hazırla!

İddialar karşısında ise gündemdeki hisseler peş peşe KAP duyurusunda bulundu.

Şirketimiz ve Yönetim Kurulu Başkanımız adına borsagundem.com.tr internet yayın organında çıkan asılsız, mesnetsiz ve yalan haberlere ilişkin; Dijital Gündem Medya Yayıncılık A.Ş. (borsagundem.com.tr), Şirket yetkilileri O**** P***, S*** U**** P***, C********* K******** ve A**** D****** hakkında Sermaye Piyasası Kanunu Madde 107/2 Piyasa Dolandırıcılığı kapsamında bugün Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

Ayrıca, Dijital Gündem Medya Yayıncılık A.Ş. (borsagundem.com.tr), Şirket yetkilileri O**** P***, S*** U**** P***, C********* K******** ve A**** D****** hakkında tazminat davası için bugün hukuki süreç başlatılmıştır.

Asılsız söylenti, haber ve yorumlara itibar edilmemesi ve gelişmelerin şirketimiz resmî açıklamalarından takip edilmesi gerektiği hususunu kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Ancak 3 şirketin de satırı satırına aynı KAP duyurusunu yapması akıllarda soru işaretinin oluşmasına yol açtı.

Önümüzdeki günlerde iddialara ve suç duyurularına ilişkin nasıl bir yol izleneceği merak edilirken. Olayın farklı boyutlara taşınması ise hiç de göz ardı edilecek gibi görünmüyor.

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz

Borsa kulisleri Borsa kulisleri Borsa kulisleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 11 Temmuz 2023, 00:17

    Çıkan haberler doğru ise çok fena

    Cevapla
Giriş Yap

Borsa Vakti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!