Borsa neden düşüyor? Ne oldu? Sasa etkisi mi?

SON DAKİKA

Borsa İstanbul’da seçim sonrası yaşanan yukarı yönlü hareket bugün yerini satıcılı bir görünüme bıraktı. Hisse fiyatlarındaki kayıplar artarken Borsa Neden düşüyor sorusu sorulmaya başlandı.

Borsa neden düşüyor? Piyasalarda ne oldu. Büyük tahtalarda kayıplar neden artıyor. ? Merak edilenler haberimizde…

Borsa İstanbul 100 endeksinde sabah seansında yaşanan kayıplar yatırımcılarda şaşkınlığa yol açtı. Hisse tahtaları peş peşe devre keserken bu düşüşün neden yaşandığı merak konusu oldu.

SASA Etkisi mi?

Erdemoğlu Holding, 56.7 milyon adet Sasa hissesini 3,55 milyar TL’ye yurt dışı kurumsal yatırımcılara sattı. Satışla birlikte hisselerde düşüş yaşandı. Borsa İstanbul da etkilendi.

Erdemoğlu Holding, Sasa’nın çıkarılmış sermayesinin yaklaşık yüzde 1,1’ini temsil eden 56,7 milyon hisseye denk gelen 3,55 milyar TL’lik Sasa hisselerini sattı.

Satış “Türkiye dışında ikamet eden nitelikli kurumsal yatırımcılara” yapıldı.

3.55 milyar liralık satışın gerçekleşmesiyle Sasa hisselerinde yüzde 7 oranında düşüş yaşandı. Önemli satıştan Borsa İstanbul da etkilendi. Düşüş Sasa’ya bağlandı.

SASA TAHVİLİ ALINACAK

Erdemoğlu, işlem tamamlandığında Sasa’nın yaklaşık yüzde 60’ına sahip olmayı öngördüğünü açıkladı. Erdemoğlu şu anda şirkette doğrudan yaklaşık yüzde 61 ve dolaylı olarak yaklaşık yüzde 81,8 oranında paya sahip konumda.

Şirket satış gelirlerinin çoğunu Sasa tahvillerini satın almak için kullanmayı planlıyor. HSBC Bank işlemin tek küresel koordinatör ve talep toplayıcısı oldu. Erdemoğlu çoğunluk hissesine sahip olarak Sasa’nın yönetim kontrolünü elinde tutacak.

BİST 100 endeksinde kayıp %3 seviyesine yaklaştı.

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayınız.

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz Borsa neden düşüyor? Ne oldu? Sasa etkisi mi

Exit mobile version