Bu 2 hissede tedbir REKORU yatırımcı ne yapsın?

tedbir-uygulanan

Dönem dönem uygulanan VBTS tedbirleri ile hisse bazında uygulanan tedbirler bu 2 hissede tedbir rekoru kırıldı!

Halka açık olarak işlem gören bu 2 hissede tedbir rekoru nerdeyse işlem yapmanın imkansız olduğu bu 2 hisse hangisi?

Borsa İstanbul, DOBUR ve PEGYO hisselerinde yeni yasaklar getirmeye devam ediyor. İki şirketin hisseleri üzerinde zaten bir dizi tedbir uygulanmakta, dün ise Borsa İstanbul tarafından ek tedbirler açıklandı. Bu tedbirler, hisse senetlerinde neredeyse tüm işlemleri kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

DOBUR Yasakları: DOBUR hisselerinde 1 ay süreyle emir paketi tedbiri uygulanacaktır. Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını içermektedir. Ayrıca, zaten uygulanan kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri, bu 1 aylık süre boyunca devam edecektir.

PEGYO Yasakları: PEGYO hisselerinde ise 1 ay süreyle brüt takas tedbiri uygulanmaya başlanmıştır. Brüt takas uygulaması, satın alınan hissenin aynı gün içerisinde satılmasını engeller ve en erken (T+1) bir gün sonra satış yapılabilir hale getirir. Yani aynı gün içinde brüt takasta bulunan hissede al-sat işlemleri yapılamaz. Ayrıca, zaten uygulanan kredili işlem yasağı da, bu yeni tedbirlerin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Borsa açıklamasına göre:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DOBUR.E payları 23/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 22/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PEGYO.E paylarında 23/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 22/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.”

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz

Bu 2 hissede tedbir REKORU yatırımcı ne yapsın? Bu 2 hissede tedbir REKORU yatırımcı ne yapsın?

Exit mobile version