Haftaya hangi veriler takip edilecek?

dönüşüm

Borsa vakti haberleri ile fark yaratmaya devam ediyor. Önümüzdeki haftaya hangi veriler takip edilecek? İşte haftanın gündemi

Haftaya hangi veriler takip edilecek? Piyasalaradaki son dakika gelişmeleri ve daha fazlası için takip edin

Küresel piyasalar, enflasyon ve resesyon endişeleriyle negatif bir seyir izlerken, yatırımcılar ABD’de açıklanacak enflasyon verilerine odaklandı.

ABD’de enflasyon endişeleri devam ederken, geçen hafta açıklanan veriler de karmaşık sinyaller verdi, bu da fiyatlamaları zorlaştırdı.

ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları, bazı Fed yetkililerinin faiz artırımı konusunda destekleyici bir tutum sergilediğini ortaya koydu.

Tutanaklarda, tüm Fed yetkililerinin para politikasında sıkı duruşun sürdürülmesi gerektiği konusunda görüş birliği olduğu belirtildi.

Fed yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken, New York Fed Başkanı John Williams, faiz oranlarının sabit tutulmasını desteklediğini ifade etti.

Bu gelişmelerle birlikte, piyasalarda Fed’in yaklaşan toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışı yapma olasılığının yüzde 92 olduğu öngörüsü güçlü kalmaya devam ediyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, bu gelişmelerle Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

Emtia piyasasında ise genel olarak olumlu bir seyir izlendi. Altın ons fiyatı hafif bir artışla 1.926 dolardan, bakır fiyatı yüzde 0,3 artışla 3,76 dolardan, Brent petrol fiyatı ise yüzde 3,9 artışla 78,2 dolardan haftayı tamamladı.

Çin ve ABD arasındaki ilişkilerdeki gerilimin artabileceği endişeleri de varlık fiyatlarını baskıladı. Yarı iletken çip üretimi konusundaki gerginlikler ve ihracat kısıtlamaları Asya piyasalarını etkiledi.

Avrupa borsalarında enflasyon ve resesyon endişeleri nedeniyle negatif bir seyir izlendi. Avrupa Merkez Bankası yetkilileri, enflasyonla mücadele kapsamında faiz artışlarının devam edeceğini vurguladı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) da yüksek enflasyonu düşürmeyi öncelikli hedef olarak belirtti.

Yurt içinde ise BIST 100 endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Tüketici ve üretici enflasyon verileri açıklandı ve dolar/TL kuru yükseldi.

Bu hafta, sanayi üretimi ve ödemeler dengesi verileri takip edilecek.

Özetle, küresel piyasalar enflasyon ve resesyon endişeleriyle dalgalanıyor ve ABD’de açıklanacak verilere odaklanıyor. Ayrıca, Çin-ABD ilişkileri ve emtia piyasaları da fiyatlamalar üzerinde etkili oluyor.

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz

Haftaya hangi veriler takip edilecek? Haftaya hangi veriler takip edilecek?

Exit mobile version