USD32,25
EURO34,89
JPY0,205100
RUB0,360600
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.429,42
BTC67.409,13

Halka açıklık oranı % 90 üzeri olan şirketler hangileri?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da farklı sektörlerden yüzlerce şirket halka açık şekilde işlem görüyor. Bu şirketlerin bazılarının halka açıklık oranları düşükken bazılarının oldukça yüksek Peki Halka açıklık oranı % 90 üzeri olan şirketler hangileri?

Halka açıklık oranı % 90 üzeri olan şirketler hangileri? Patronun çok fazla söz sahibi olmadığı piyasa kağıtları neler? İşte yanıtı.

Halka açıklık oranı, bir şirketin sahip olduğu hisse senetlerinin ne kadarının halka arz edildiğini gösteren bir kavramdır. Bu oran, şirketin halka açılan hisse senetlerinin nominal değerini, toplam sermayesine göre ifade eder. Halka açık hisse senetleri, genellikle borsada işlem gören ve kamuya açık olan hisseleri temsil eder.

Halka açıklık oranı, şirketin hisselerinin hangi pazarda işlem görebileceğini belirlemek için kullanılan önemli bir kriterdir. Bu oran, Borsa İstanbul gibi borsa yönetim kurulları tarafından belirlenen kriterlere uygun olmalıdır. Bu kriterler farklı pazarlarda farklılık gösterebilir. Örneğin, yıldız pazarda halka açıklık oranı %15 ise, ana pazarda %20 ve alt pazarda %25 olabilir.

Her şirketin halka açık hisse oranı farklıdır ve zaman içinde sermaye artırımları veya halka arzlarla güncellenebilir. Ancak halka açıklık oranı, bir şirketin finansal durumu veya hedefleri hakkında kesin bir bilgi vermez.

Halka açklık oranının çeşitleri, halka arz yöntemine bağlı olarak değişebilir. Halka arz yöntemleri, mevcut hisselerin satışı ve sermaye artırımı olarak bilinir. Bazı şirketler ise her iki yöntemi aynı anda kullanabilirler. Halka arz sonucunda işlem gören hisseler, arz ve talep dengesine bağlı olarak farklı oranlarda olabilir. Borsa İstanbul’a göre, yüksek halka açıklık oranı, şirketin hisselerinin daha likit olmasına yol açabilir, ancak düşük oranlı şirketlerde daha fazla fiyat dalgalanması görülebilir.

Halka açıklık ornı hesaplaması oldukça basittir. İlgili şirketin halka arz ettiği payların nominal değeri ile tüm hisselerin nominal değeri bilinmelidir. Oranı bulmak için halka açılan payların değerini toplam hisse senetlerinin değerine bölmek yeterlidir. Bu, şirketin halka açık hisse senetlerinin ne kadarının kamuya açık olduğunu gösterir.

İşte halka açıklık oranı %90 üzeri olan şirketler

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz Bedelsiz onayı bekleyen şirketler Bedelsiz onayı bekleyen şirketler Bedelsiz onayı bekleyen şirketler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Borsa Vakti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!