USD33,06
EURO36,21
JPY0,212800
RUB0,375600
GBP43,06
EURO/USD1,09
BIST11.226,29
GR. ALTIN2.620,94
BTC64.942,18
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Konut fiyat artışında Türkiye zirvede!

Konut fiyat artışında Türkiye zirvede!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut fiyat artışında Türkiye zirvede Son yıllarda, dünyada en hızlı artış gösteren konut fiyatları Türkiye’de görülmektedir. Türkiye’nin yanı sıra, birçok ülkede de konut fiyatları önemli ölçüde yükselmiştir.

Konut fiyat artışında Türkiye zirvede Analiz haberimiz sizlerle İlk ve en doğru haberleri için bizi takip edin.

Türkiye’de konut fiyatları 2022 yılı üçüncü çeyreği itibariyle yıllık yüzde 189 artış gösterdi. Bu da konut fiyatlarının enflasyonun üstünde bir artış olduğunu göstermektedir. Türkiye, 58 ülke arasında konut fiyatlarının en çok arttığı ülke konumundadır. İkinci sırada ise İsrail gelmektedir, burada konut fiyatları yüzde 13 artmıştır.

Gerçek artışı (enflasyondan arındırılmış) değerlendirdiğimizde, Türkiye yüzde 58 ile birinci sırada yer alırken, İsrail yüzde 13 ile ikinci sırada bulunmaktadır. Türkiye’deki konut fiyatlarındaki yıllık yüzde 51’lik gerçek artış da dikkat çekmektedir.

Diğer ülkeler arasında, yüzde 5’ten fazla reel artış yaşayan beş ülke bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Türkiye, İsrail, İzlanda, Rusya ve Sırbistan’dır.

Gerçek fiyat artışına bakıldığında, 56 ülkeden 33’ünde gerçek konut fiyatlarında düşüş yaşanmıştır. Türkiye’de gerçek artış yüzde 58 iken, Almanya’da yüzde 12.1, İngiltere’de yüzde 1 ve Fransa’da yüzde 2 düşüş gözlenmiştir.

Geçtiğimiz yıl dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ilk 10 şehirden üçü Türkiye’de yer almaktadır. İzmir yüzde 30’luk artışla ikinci sırada, İstanbul yüzde 26.4 ile dokuzuncu sırada ve Ankara yüzde 25.8 ile onuncu sırada yer almıştır.

Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışları da rekor seviyededir. 2022 yılında yabancılara 61,741 konut satılmıştır. İstanbul yabancıların en çok tercih ettiği şehir olurken, Antalya ikinci sırada yer almaktadır.

Son olarak, Türkiye’de konut fiyatlarının hızla artmasıyla birlikte kiracılar ve ev sahipleri arasında tartışmalar yaşanmaktadır. AK Parti hükümeti, kira artışlarını kontrol altında tutmak için yıllık kira artış oranını yüzde 25 sınırlandırmıştır. Ancak enflasyonun bu oranın üzerinde yükselmesi nedeniyle tartışmalar ve hatta bazı cinayetler yaşanmıştır.

Konut fiyat artışında Türkiye zirvede

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Borsa Vakti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!