USD32,60
EURO34,74
JPY0,211500
RUB0,350000
GBP40,30
EURO/USD1,07
BIST9.794,74
GR. ALTIN2.467,40
BTC66.036,75

Kripto paralar tekrar gündemde Bitcoin 37.000$ !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun süren sessizliğin ardından tekrar gündeme gelen kripto paralar yeniden hareketlendi. Bitcoin 37.000 dolar bandını aşarken diğer coinlerde yukarı yönlü gidiyor.

Kripto paralar tekrar gündemde Bitcoin 37.000$ ! Piyasalarda neler oluyor? Alım fırsatı mı? Analist yorumları.

Kripto para piyasaları, geçen yılki çöküşün ardından bu yıl önemli ölçüde toparlandı. Piyasanın en hacimli kripto parası Bitcoin’de yükseliş yıllık bazda yüzde 100’ün üzerinde seyrediyor.

Kripto para piyasalarındaki yükselişe rağmen JPMorgan, kripto rallisinin abartıldığını söyleyerek Bitcoin’e yönelik yükseliş iddiasını çürütüyor.

Ralli abartılı

Marketsinsider’dan Filip de Mott’un haberine göre, uzun vadeli yatırımcılar, Bitcoin’in nihayet yeni bir zirveye doğru fırlayabileceği yönündeki büyük umutlarla, piyasanın en hacimli kripto parasına tarihi seviyelerde alımla hücum ediyor.

Ancak JPMorgan analistleri paylaştıkları yazıda, spot Bitcoin ETF‘lerin yakında onaylanması ve yaklaşmakta olan yarılanma (halving) gibi kripto yükselişini yönlendiren faktörlerin Bitcoin üzerinde çok az etki yaratabileceğinin altını çiziyor. Hatta analistler, Bitcoin’deki son yükselişin ‘oldukça abartılı’ olduğunu söyleyerek rallinin yorgunluk belirtileri gösterdiğini iddia ediyor.

Spot Bitcoin ETF bilmecesi

Geçen ay, SEC’in ABD’deki ilk bitcoin spot ETF’sini onaylamaya yaklaşmasıyla Bitcoin yüzde 32 oranında arttı. BlackRock ve Fidelity gibi yatırım devleri bu tür fonların kurulması çabalarına öncülük ediyor. Ancak kripto para meraklıları ETF’leri Wall Street’in daha geleneksel yatırımcılarını Bitcoin ile tanıştırmanın bir yolu olarak öne sürerken, JPMorgan analistleri bunun alana yeni sermaye enjekte edeceği konusunda ikna olmuş değil.

Bunun yerine, analistler, spot Bitcoin ETF’lerinin, Grayscale’in Bitcoin tröstü, vadeli ETF’ler ve kripto para biriktirme eğiliminde olan Bitcoin madencilik şirketleri gibi mevcut Bitcoin ürünlerinden yatırım çekeceğini öne sürüyor.

Notta, “Mevcut Bitcoin ürünlerinin birçoğunun geçmişe göre çok daha indirimli işlem görmesi nedeniyle yine de bu değişimi göreceli şekilde değerli bir adım olarak öngörüyoruz” deniliyor.

Yeni yatırımcılarla ilgili olarak ise JPMorgan, diğer ülkelerde mevcut olan spot ETF’lerin etkileyici bir ilgi çekmede başarısız olduğunu hatırlatıyor. Fiziksel olarak desteklenen en büyük Bitcoin fonu olan Purpose Bitcoin ETF, 2021 yılındaki lansmanından bu yana nispeten yatay seyrediyor.

SEC hala etkin ve devrede

Analistler ayrıca, kurumun ilk olarak mahkemede itiraz ettiği spot ETF’lere yönelik SEC yetkisinin, kripto endüstrisine yönelik düzenlemelerin tamamen tersine döndüğüne işaret etmediğini de belirtiyor.

Notta, “Bu yılın Ripple ve Grayscale mahkeme kararları, SEC için yasal yenilgileri temsil etse de, bu sektörün ne kadar düzenlenmemiş olduğu göz önüne alındığında, kripto endüstrisinin düzenleyici sıkılaştırmasının ileriye dönük olarak önemli ölçüde azalacağı açık olmaktan çok uzak. ABD kripto endüstrisi düzenlemeleri hâlâ beklemede ve ABD yasa yapıcılarının yukarıdaki iki yasal dava nedeniyle, özellikle de FTX dolandırıcılığının anıları hâlâ tazeyken tutumlarını değiştireceklerine inanmıyoruz” deniliyor.

Başkan Gary Gensler yönetimindeki SEC, sektörü denetleme konusunda katı bir yaklaşım benimsiyor ve sektörü ‘dolandırıcılık’ ve ‘haydutlarla dolu’ olarak nitelendiriyor.

Yarılanma süreci

Wall Street’teki sonuç ne olursa olsun, kripto para piyasaları Bitcoin’in Nisan ayında gerçekleşecek yarılanma döngüsünden destek alıyor. Bu önceden belirlenmiş olay, madencilere verilen kripto para miktarını azaltarak gelecekteki arz üzerinde baskı oluşturuyor ve fiyatların daha da yükselmesine neden oluyor.

Bu, tarihsel olarak her yarılanmada yaşanmış olsa da JPMorgan, yarılanma fiyatının zaten Bitcoin’in mevcut seviyesinde fiyatlandırıldığını söylüyor.

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz Kripto paralar Kripto paralar Kripto paralar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Borsa Vakti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!