USD32,59
EURO34,71
JPY0,211000
RUB0,349700
GBP40,23
EURO/USD1,07
BIST9.783,25
GR. ALTIN2.473,95
BTC65.885,34

SON DAKİKA 2 şirkete 30 günlük BRÜT TAKAS!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul yönetimince seans kapanışı ile birlikte 2 şirket 30 günlük BRÜT TAKAS uygulanmasına karar verildi. Detaylar haberimizde.

2 şirkete 30 günlük BRÜT TAKAS geldi. Hangi şirketler? Merak edilenler ve daha fazlası haberimizde…

Borsa tarafından seans kapanışı ile birlikte yapılan KAP duyurusunda şu ifadelere yer verildi.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BURVA.E ve INGRM.E paylarında 20/06/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 19/07/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK’nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

BRÜT TAKAS HAKKINDA

Borsa İstanbul’da brüt takas tedbiri, hisse senedi işlemlerinde kullanılan bir önlemdir. Brüt takas tedbiri, piyasada yoğun volatilite veya fiyat dalgalanmaları olduğunda uygulanır ve piyasa istikrarını sağlamak amacıyla alınır.

Brüt takas tedbiri, hisse senetlerinin işlem gördüğü borsa oturumu sonunda gerçekleşen takası, işlem miktarının tamamını kapsayacak şekilde gerçekleştirir. Bu, işlem yapan yatırımcıların net (komisyon, vergi, masraf gibi) işlem sonucunu almadan önce tüm işlem hacmini önceden ödemesi anlamına gelir. Böylece, takası gerçekleştirmek için gereken teminatı sağlayabilen yatırımcılar işlem yapabilir ve piyasadaki işlem hacmi kontrol altında tutulabilir.

Bu tedbir, piyasada ani ve büyük fiyat hareketlerinin oluşmasını engellemek ve spekülatif işlemleri sınırlamak amacıyla uygulanır. Özellikle volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde yatırımcıların daha kontrollü hareket etmelerini sağlamak ve piyasa manipülasyonunu engellemek için kullanılır.

Brüt takas tedbiri, Borsa İstanbul tarafından belirlenen koşullar sağlandığında geçici olarak uygulanır. Bu tedbirin uygulanması genellikle piyasadaki olağandışı durumlarda veya ani fiyat hareketlerinde görülür. Borsa İstanbul, tedbirin uygulanmasıyla ilgili detayları ve koşulları duyurarak yatırımcıları bilgilendirir.

Brüt takas tedbiri, piyasa istikrarını sağlamak ve yatırımcıların güvenini korumak amacıyla alınan bir önlem olduğundan, yatırımcıların bu tedbiri dikkate alarak işlem stratejilerini planlamaları önemlidir.

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz

30 günlük BRÜT TAKAS 30 günlük BRÜT TAKAS

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Borsa Vakti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!