Tedbir uygulanan hisseler 23 hissede işlem kısıtlaması!

tedbir-uygulanan

Borsa İstanbul’da tedbir uygulanan hisseler belli oldu Toplam 23 hissede işlem kısıtlaması var. İşte o hisseler…

Tedbir uygulanan hisseler 23 hissede işlem kısıtlaması Hangi hisselerde tedbir var merak edilenler haberimizde…

VBTS tedbirleri neler?

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda işlem gören paylarda adil ve dürüst bir şekilde işlemlerin gerçekleşmesi ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi uygulanmaktadır. Bu sistem kapsamında, ilgili paylarda belirli koşulların oluşması durumunda, aşamalı olarak ve bir sonraki seviyeye geçilirken önceki seviye tedbirlerine devam edilir.

  1. Birinci seviye tedbir olarak, “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı” bir ay süreyle uygulanır.
  2. İkinci seviye tedbir olarak, “Brüt Takas” uygulanır ve hisse senetleri brüt takasa tabi tutulur. Bu tedbir de bir ay süreyle devam eder.
  3. Üçüncü seviye tedbir olarak, “Emir Paketi” uygulanır. Bu tedbir kapsamında, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişi kısıtlanır, emir iptali, emir miktar azaltımı ve emir fiyat kötüleştirmesi yasaklanır, ayrıca emir toplama bilgi yayını da kısıtlanır. Bu tedbir de bir ay süreyle uygulanır.
  4. Dördüncü seviye tedbir olarak, “Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme” uygulanır. Bu yöntemde, belirlenen bir işlem fiyatından emirler eşleştirilir. Bu tedbir de bir ay süreyle devam eder.
  5. Beşinci seviye tedbir olarak, “Emir İletim Kanallarının Kısıtlanması (İnternet Emir Yasağı)” uygulanır. Bu tedbirle internet üzerinden emir iletimi kısıtlanır ve alternatif emir iletim kanalları kullanılır. Bu tedbir de bir ay süreyle uygulanır.

Bu tedbir kararları, ilgili hisseler hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyurulur.

Bu tedbirler, Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinde aşırı volatilite ve riskleri kontrol altına almak için alınan önlemlerdir. Amaçları, piyasada istikrarı sağlamak ve yatırımcıları korumaktır.

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz

Tedbir uygulanan hisseler Tedbir uygulanan hisseler

Exit mobile version