USD33,06
EURO36,17
JPY0,212400
RUB0,375400
GBP43,00
EURO/USD1,09
BIST11.216,47
GR. ALTIN2.619,68
BTC64.328,24
 1. Haberler
 2. Ekonomi
 3. Yakın İzleme Pazarı nedir? Hangi hisseler var?

Yakın İzleme Pazarı nedir? Hangi hisseler var?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerin belli kriterlere göre ayarlandığı pazarlardan Yakın İzleme Pazarı nedir? Hangi hisseler var? Özel haberimizde sizin için inceledik.

Yakın İzleme Pazarı nedir? Hangi hisseler var? Borsa İstanbul’da pazarlar ne anlama geliyor? Sizin için inceledik..

Yakın izleme pazarının içinde olan hisseler ve pazarda neden bulunduklarını yatırımcılar merak ediyorlar. Hatta bir çok alanda (YİP) kısaltması ile anılmaktadır. Borsa İstanbul tarafından borsa kotu içerisinde çıkartılan şirketleri ve hisselerini konu alır. Yakın izleme pazarı nedir ? Güncel kullanılan ismi yakın izleme pazarı (YİP) olsa da yatırımcılar onu eski adıyla gözaltı pazarı olarak biliyorlar. Yükümlülükler gereği burada bulunan hisseler gerekli finansal donanımı barındırmadığı için bulunmaktadır.

Özellikle mevcut düzenlemeler ve standartlara uymayan şirketlerin bulunduğu yerdir. Yakın izleme pazarına alınan şirketlerin kamunun yararına olacak şekilde borsa kotundan çıkartıldığı bilinmektedir. Bu şirketlere karşı bir inceleme yürütülürken, şirketlerin hiçbir hissesi işlem görmeyecektir. Borsa İstanbul içerisinde bu hisseleri ‘’ W ‘’ sembolü ile görebilirsiniz. Yakın izleme pazarı içinde var olan şirketlerin ve hisselerinin bulunma durumları hakkında kısaca şu şartları sıralayabiliriz. l Kamu haklarının korunması l Yatırımcıların var olan haklarının korunması l Yatırımcılara likidite olanağı sağlanması l Sürekli olmak şartıyla gözetim, denetim ve kontrole tabi tutulmasını konu almaktadır.

Hisseler Yakın İzleme Pazarında Neden Bulunur ?

Yakın izleme pazarı içinde bulunan hisselerin özellikle Borsa İstanbul’da işlem gören şirket ve paylarından oluşur. Hisseler yakın izleme pazarında neden bulunur ? Kurum tarafından olağan dışı bilinmeyen durumların ortaya çıkmasıyla alınmaktadır. Kamuya gerekli sürede bilgi verilmemesi, kurallara özen gösterilmemesi gibi durumları konu alır. Bu gelişmelerin yaşanmasıyla şirket Borsa İstanbul kotu içinden çıkartılır. l Gözetimde bulundurulması l Gerekli mekanizmaların denetlenmesi l Yatırımcı olan kişilerin tam zamanlı bilgilendirilmesi l Yatırımcıların hukuki haklarının korunması Hisseler yakın izleme pazarı içine özellikle şirketlere yatırım yapan pay sahiplerine likidite sağlama amacıyla alınmaktadır. Tasarruf sahipleri bu yönden koruma altına alınırken, şirketin bu süreçten çıkması durumu düzeltmesine bağlıdır. Bu kapsama alınan şirket grupları genelde çok uzun süre burada kalırlar. 

Öne çıkan şirket haberleri
thumbnail
Öne çıkan 10 hisse belli oldu!
Haberi görüntüle

Yakın izleme pazarı içinde hangi hisseler yer alıyor ? 

 • SNKRN Senkron Güvenlik ve İletişim Sistemleri A.Ş.
 • OTTO Otto Holding A.Ş.
 • ROYAL Royal Halı İplik Tekstil Mobilya San. ve Tic. A.Ş.
 • DIRIT Diriliş Tekstil San. ve Tic. A.Ş
 • MMCAS Mmc San. ve Tic. Yatırımlar A.Ş.
 • ZEDUR Zedur Enerji Elektrik Üretim A.Ş.
 • EKIZ Ekiz Yağ ve Sabun San. A.Ş.
 • BRKO Birko Birleşik Koyunlulular Mensucat Tic. ve San. A.Ş.
 • KUVVA Kuvva Gıda Tic. ve San. Yatırımları A.Ş.
 • BRMEN Birlik Mensucat Tic. ve San. İşletmesi A.Ş.
 • EMNIS Eminiş Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
 • ATSYH Atlantis Yatırım Holding A.Ş.

Yakın İzleme Pazarının Açılış Ve Kapanış Saatleri

Borsa İstanbul A.Ş tarafından yakın izleme pazarının açılış ve kapanış saatleri belirlenmektedir. Yakın izleme pazarı açılışı ve kapanışı içinde bir çok işlem için ayrıntı bulunur. Özellikle takvim içinde saat aralıklarında neler yapılabileceği gösterilmektedir. Fiyat belirleme, kapanış marj yayını ve son fiyattan işlemleri konu almaktadır. l Açılış : 09:40 – 09:55 saatleri arasında gerçekleşir. l Kapanış : 18:00 – 18:10 saat aralığında gerçekleşmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken işlemlere bağlı saatler olduğudur. Çünkü açılış ve kapanıştan sonra işlem yapma durumları için son saatler farklı olabilir. Güncel tablo için Bora İstanbul (YİP) ekranı üzerinden işlemlerin son saatlerini görebilirsiniz. Kurum burada şeffaf bir şekilde bütün bilgileri kamuyla paylaşıyor.  

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayınız.

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz Yakın İzleme Pazarı nedir? Hangi hisseler var? Yakın İzleme Pazarı nedir? Hangi hisseler var? Yakın İzleme Pazarı nedir? Hangi hisseler var?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Borsa Vakti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!