USD32,25
EURO34,89
JPY0,205100
RUB0,360600
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.429,42
BTC67.409,13

Yeni gözde bunlar mı olacak? Yatırımcıların parlayan yıldızı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçim öncesi atmosferi son sürat devam ederken yatırımcılarda da gergin ve bir o kadar meraklı bekleyiş devam ediyor. Son haftalarda dalgalı seyir izleyen piyasalarda ise yatırımcılar hangi araca yöneleceği konusunda kararsız… Peki yatırım araçları arasında son zamanlarda yeni gözde hangisi? İşte herkes kaybederken kazanan yatırımcıların parlayan yıldızı!

Yatırımcıların parlayan yıldızı! Yeni gözde bunlar mı olacak? Yatırımcılar hangi araca yöneleceği konusunda kararsız merak edilenler ve daha fazlası haberimizde…

Son yıllarda açıklanan ile hissedilen enflasyon ara­sındaki farkın açılması ta­sarruf sahiplerinin alım güçleri­ni koruma eğilimine itti. Ancak bunu başarmak o kadar da kolay değil. Yatırımcılar için 2023 yılı pek iyi başlamadı. Türkiye İsta­tistik Kurumu’nun (TÜİK) açık­ladığı son enflasyon rakamlarına göre, 4 aylık enflasyon yüzde 15 olarak gerçekleşti. Mayıs ayında aylık enflasyonun yüzde 2 civa­rında olacağını düşürsek 5 aylık enflasyon yüzde 17 olacak. Fakat yılın ilk 5 ayında yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araç­ları arasında enflasyonun üzerin­de getiri sağlayan yok.

Yatırımcıların parlayan yıldızı

Borsa ve dolar mutlu etmedi

Geçen yıl yüzde 200’e yakın yükselen Borsa İstanbul, yıla 5 bin 509 puan seviyesinden baş­lamıştı. 14 Mayıs’ta yapılan se­çimlerin sonuçlarına yönelik be­lirsizlik borsada büyük dalgalan­malara neden oldu. Tam 4 kez 5 bin 200-300 seviyesinin üzeri­ni test eden borsa hiç birinde bu seviyenin üzerinde tutunamadı ve geçen haftayı 4 bin 501 puan seviyesinden tamamladı. Yani 5 ayda BIST 100 Endeksi yüzde 18.29 düştü. Hisse bazlı bakıldı­ğında kayıplar çok daha büyük.

Hisse yatırımcısı bırakın enflas­yon karşısında korunmayı bir de enflasyon oranı kadar portföyün­de erimeye maruz kaldı. Peki ya döviz yatırımcısı? Son günlerde kurlarda yukarı yönlü hareketler olsa da hala enflasyondaki artışın çok gerisinde. Yıla 18.70 TL se­viyelerinden başlayan dolar ku­ru 20 TL sınırından işlem görü­yor. Başka bir ifadeyle dolar yatı­rımcısının 5 aylık kazancı sadece yüzde 7 ile sınırlı kaldı.

Mevduat yatırımcısı da bu sü­reçte mutlu olmadı. Her ne kadar son günlerde vadeli mevduatta faizler yüzde 40’lara gelse bile yı­lın geride bıraktığımız kısmında ortalama yüzde 20 seviyelerinde bir seyir izledi. Bunun 5 aylık ge­tirisi ise yüzde 10’u bile bulmu­yor. Yüzde 17’lik 5 aylık enflasyon göz önünde bulundurulduğunda Kur Korumalı hesaplar da dahil mevduat yatırımcısı enflasyonun altında bir getiriye sahip oldu. Al­tın yatırımcısı bu yıl yüzü gülen yatırımcı grubundan. Ons altın­da yaşanan artışın etkisiyle gram altın yılbaşından bu yana yüzde 25 getiri sağladı. Altın fiyatları­nın artışında ithalata getirilen sı­nırlamaların etkisiyle Türkiye ile Londra arasındaki makasın yu­karı yönlü açılması da etkili oldu.

Yatırımcıların parlayan yıldızı

Yatırımcıların parlayan yıldızı Yüzde 379’a varan kazançlar

Yatırım fonlarının getirilerine bakıldığında özellikle serbest ve yabancı hisse senedi fonlarında enflasyonun üzerinde getirilerin oluştuğu görülüyor. Borsadaki dalgalanmaları kazanca çevirmeyi başarabilen serbest fonlarda yüzde 379’a varan kazançlar sağlandı. Tüm yatırım fonları arasında enflasyonun üzerinde getiri sağlayan fon sayısı 50 civarı.

Yılbaşından bu yana en yüksek getiriyi ise yüzde 379 ile Hedef Portföy Ece Hisse Senedi Serbest fon sağladı. İkinci ve üçüncü sırada yine Hedef Portföy’ün serbest fonlarının olduğu görülüyor. Yabancı hisse senedi fonları arasında en yüksek getiriyi yüzde 30.54 ile Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu elde etti. Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Hisse Fonu da yatırımcılarına yüzde 28. 96 kazandırdı.

thumbnail
Yüzde 300 prim yapan hisseden son dakika açıklaması !
Yüzde 300 prim yapan hisseden son dakika açıklaması !

Peki nedir bu yatırım fonu?

Yatırım fonu, çeşitli yatırımcıların birikimlerini ortak bir havuzda birleştirdiği ve bu yatırımların bir fon yöneticisi tarafından farklı risk ve getiri beklentileri gözetilerek değerlendirildiği portföylere deniyor. Yatırımcılar bu ortak fonlara belirli bir katılma payı ödeyerek dahil oluyor. Fonda biriken yatırımlar, alanında uzman yatırımcılar tarafından hisse senedi, tahvil, repo, kıymetli madenler, emtia ve mevduat gibi farklı araçlar üzerinden değerlendiriliyor.

Yatırımcıların parlayan yıldızı

Yatırım Fonu Avantajları Nelerdir?

Yatırım fonunun küçük, büyük fark etmeden tüm yatırımcılar arasında giderek popüler hale gelmesinin altında sunduğu birtakım avantajlar yatıyor.

Kolaylık: Yatırım fonları, birikimleri yatırıma dönüştürmenin en kolay yollarından biri. Satın almak istediğiniz kadar katılım payı için emir vermek ve gerçekleşme tarihinde emrin tamamlanmasını beklemek yeterli. İşCep ve İnternet Şubesi üzerinden alış ve satış emirlerini dilediğiniz zaman yalnızca birkaç dokunuşla verebilirsiniz.

Likidite: Yatırım fonları, yapılarına göre esneklik ve likidite avantajları sunan iki farklı türe ayrılıyor. İşlem yapılabilecek hisse sayısında sınırlama bulunmayan açık uçlu fonlar yüksek likidite sunarak yatırımların nakde çevrilmesini kolaylaştırıyor. Nispeten daha düşük likiditeye sahip olan kapalı uçlu fonlar ise yatırımların gerçek zamanlı fiyatlar üzerinden yapılmasını sağlayarak yatırımcılara esneklik avantajı sunuyor.

Profesyonel Yönetim: Yatırım fonları menkul kıymet alıp satma süreçlerinde yaşanan endişeleri ortadan kaldırabilir. Yatırımlarınız fon yöneticileri tarafından profesyonel bir şekilde yönetildiği için portföyünüzü yönetmek için harcadığınız zaman da azalmış oluyor.

Risk Dağıtımı: Fon yöneticisi, yatırımları farklı yatırım enstrümanlarına dağıtarak pay sahiplerine çeşitlendirme avantajı sağlıyor. Bu da performans gösteremeyen varlık sınıflarının diğer yatırım araçlarından elde edilen kârlar ile telafi edilebileceği anlamına geliyor. 

Kârın Yatırıma Dönüşmesi: Elde edilen kârın yeniden yatırıma dönüştürülmesi yatırım fonunun bir diğer avantajı. Örneğin, bir yatırım fonu temettü veya sermaye kazancı verirse, bu para genellikle herhangi bir ücret ödenmeden yeniden yatırıma dönüştürülüyor. 

Vergi Avantajı: Pay senedi yoğun fon niteliğine haiz yatırım fonu katılma belgelerinden elde edilen kazançlar %0 oranında stopaja tabidir. Ayrıca 3321 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 31.03.2022 tarihine kadar geçerli olacak şekilde değişken, karma, eurobond, dış borçlanma, yabancı, serbest fonlar ile unvanında “döviz” ifadesi geçen yatırım fonları hariç olmak üzere uygulanacak stopaj oranı %0 olarak belirlenmiştir. 

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayınız.

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz

Yatırımcıların parlayan yıldızı Yatırımcıların parlayan yıldızı Yatırımcıların parlayan yıldızı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Borsa Vakti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!