USD32,55
EURO34,87
JPY0,210300
RUB0,353000
GBP40,63
EURO/USD1,07
BIST9.722,09
GR. ALTIN2.429,24
BTC64.420,44

Yok böyle yükseliş hisse 5 TL’den 21 TL’ye çıktı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’un son günlerdeki gündem hisselerinden olan bu tahtadaki hareketlilik yok böyle yükseliş dedirtecek boyutlara ulaştı. 9 Mayıs günü 5 TL seviyelerinde olan hisse çok değil sadece 1 ay gibi kısa bir sürede 21 TL bandına çıktı.

Tedbirlerin peşpeşe geldiği hissedeki hareketlilik yok böyle yükseliş dedirtecek cinsten. son 1 aydır nerdeyse hergün yükseldi

Vakıf Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı yada borsa kodu ile #VKFYO tahtasında yaşananlar baş döndürücü boyutlara ulaştı. Hissedeki anormal yükseliş devam ederken ardarda gelen tedbirlerde yükselişe engel olamadı.

Sadece 1 aylık bir süreçte 5 TL bandından hareketine başlayan hissedeki prim %250 düzeyini aştı.

Borsa işlemcilerinin iştahını kabartan hissedeki volatilite devam ederken özellikle küçük yatırımcıların tepe noktalardan girip sonrasında yaşanan düşüşlerden olumsuz etkilenmemesi adına dikkatli olması önem arz etmekte.

Grafikte de görüleceği üzere son 1 aydır aralıksız yükselen hissede son günlerde yaşanan hacim düşüşü dikkat çekici.

En son 30 günlük tedbir geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında VKFYO.E payı 14/06/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 13/07/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK’nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Son dakika haberlerinden ilk siz haberdar olmak için = Borsa Vakti  =bildirimlerini açmayı unutmayınız.

Bizi Twitter ve Telegramdan takip edebilirsiniz 

Yok böyle yükseliş Yok böyle yükseliş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Borsa Vakti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!